Pierwsze i najważniejsze: na młodzieży w wieku przejściowym nie można potrącić

Co ja to wszystko piszę? Do tego, że doskonale wiem, że jestem w swoim problemie z przejściowym wiekiem, nie samotna. I do mnie, i po mnie tysiące matek będą ręce do nieba z okrzykiem “Za co???!!”. A bo trzeba coś zrobić, aby konkretnymi działaniami ułatwić życie sobie, a jeśli ostrość uda się coś porad pomóc potencjalnym w nieszczęściu. Na dzień dzisiejszy wzięłam kilka prostych zasad. To pierwsze kroki, i o nich, prawdopodobnie powie ci każdy dyplomowany psycholog. Jeśli, oczywiście, można dostać się do niego na konsultację. Ale ja jakoś jestem pewna, że w sytuacji opisanej przeze mnie, zwracają się do psychologów jednostki. W końcu – nie katastrofa, tylko okres przejściowy. Ale i z tą wojną hormonów trzeba jakoś sobie radzić, prawda? A dlatego zaryzykuję podzielić się odnieść doświadczeniem.

Pierwsze i najważniejsze: na młodzieży w wieku przejściowym nie można potrącić. Efekt będzie podobny do wybuchu (gdzie znajdę stoliki dziecięce) bomby. Czyli próbować zmusić nastolatka zrobić coś wbrew jego woli – nie ma sensu i jest obarczona głębokim i ociąganie konfliktem.

Wyjście? Trzeba ich przekonywać. I starają się robić to jak najbardziej przekonująco, kładąc argument za argumentem i kontrolować utrwalenie każdej myśli ich umysłem. Wyjaśniać, dlaczego chcesz, aby on tak zrobił. Jeśli argumenty nie pomagają, dokładnie powiedzieć, co będzie, jeśli on nadal będzie inaczej.

Przykład: wpłat na urodziny pieniądze chce kupić dość drogi telefon komórkowy, z którym musi codziennie jeździć w autobusie.

Twoim zadaniem jest, aby spróbować przekonać, że w liceum można by wziąć stary aparat prostszego (już śmieszne, to prawda, ale nagle ktoś się dzieje). Jego reakcja: no, tu wszystko jest jasne (patrz poprzedni nawias). Twoje następne zadanie: opowiedzieć, czym grozi frywolność (telefon w tylnej kieszeni, rozmowy przez telefon w drodze do domu na wieczorną ulicy).

Finał: on zrozumie, że odpowiedzialność za wszystkie jego czyny – począwszy od zakupu tak porządnego aparatu i do zasad jego użytkowania – znajdują się na nim. Ostrzeżony, ocalony.

Po drugie: warto trochę “poluzować nakrętki”. Tak, tak, wbrew temu, co mówią o dysku kontroli, to właśnie w okresie dojrzewania warto dać im iluzję wolności. Nie należy pytać go o tym, kto z kim się spotyka, co jedli wczoraj w pizzerii i dlaczego Kowalski nie przyjaźni się z . Chce – powie sam. (Oczywiście, to znaczy, że jego przyjaciół i hobby dobrze wiecie). Ale trzeba koniecznie wiedzieć trzy rzeczy: z kim on jest, gdzie on jest w tej chwili i kiedy planuje być w domu. Trudne, ale wykonalne, zwłaszcza, jeśli stopniowo przyzwyczaić go od czasu do czasu do ciebie dzwonić i informować was na bieżąco. Czy mówi on prawdę, zależy od tego, jak mocne były ” rękawice” i jak uważać zostały do niego i jego problemów w młodym młodym wieku.